Finans

Altın Borsası Nasıl Çalışır?

Altın tüm dünyada dolar ile ifade edilen bir finansal varlık ve bir yanıyla emtia ‘ dır. Dolayısıyla dolar tl kurulunun değeri çok önemlidir bu noktada . Altına yatırım yaparken dolar tlnin gidişatını ya da beklentileri çok iyi takip etmek gerekir.

En önemli yatırım sebeplerinden birisi enflasyon için bir korunma aracı olmasıdır. Enflasyonist dönemlerde özellikle altına yatırım yaparak portföy deki varlığın değerini koruma amacı gütmektedir yatırımcılar. Dolayısıyla tüm bu değerleri dikkate aldığımız zaman, bu bilgileri dikkate aldığımız zaman global anlamda yaşanan krizler veya alınan önemli kararlar, merkez bankalarının, hükümetin aldığı kararlar. Yanı sıra kuruluklardaki artış ve azalışlar, enflasyonda olup olmaması gibi durumlar altın fiyatlarına yön vermektedir. Bu yön vermede altın piyasasında iyi bir gelir getirmeyi ya desteklemekte ya azaltmaktadır.

Tüm dünyada tavsiye edilen bir husus var yatırımcıların altına yatırım yaparken dikkat edebileceği hususlardan birisidir bu, portföylerinde belli bir miktar mutlaka altın bulundurmaları öneriliyor ancak portföyün çok büyük kısmı değildir bu %5 gibi oranlardadır, en temel sebebi de ana paranın değeri korumak amaçlıdır çünkü bildiğimiz üzere tüm dünyada hisse senetleri piyasası ve ya vadeli piyasalar kağıt üzerinde devam eden kaydı sistemler üzerine devam eden işlemlerdir. Ve bir karşı taraf riski vardır. Altın kendinden menkul bir varlıktır, kaybolma, yok olma ve ya likite dönüşememe gibi bir riski yoktur. Bundan dolayı tüm dünya da altına düşükte olsa bir miktar portföy yer vermekte fayda olduğunu düşünülüyor.

  • Hazine piyasası kurumuna bağlı olarak görev yapmakta, üyeler işlem yapar.
  • Fiziksel bir borsadır.
  • Kaydi olarak alınım satılım işlemlerinden ziyade burada ki her altın alma ve satma işleminde fiziksel olarak ya teslim edilir ya teslim alınır.
  • Fiziksel olarak takasını borsa karşılamayınca başka borsa karşılar.
  • Saklama hizmeti sunar.
  • Altın borsalarının görevlerini tam anlamıyla yerine getirmesi sayesinde altın örgütlenmiş piyasalarda işlem görmeye başlamış ve belli bir standarda kavuşmuştur. Altının finansal sisteme kazandırılması, ekonomiye katkısı da altın borsaları sayesinde sağlanmıştır.
  • Günümüzün en kazançlı borsası altın borsasıdır.
Altın Borsası Nasıl Çalışır?
Yazıyı Puanla

Bir önceki yazımız olan Borsa Nasıl Etkilenir? başlıklı makalemizde borsa, borsa nasıl etkilenir ve etkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar hakkında

Abdulkadir Turan

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz