Kategoriler: Teknoloji

Apple Iphone 7 ve Asus Zenfone 3 (ZE552KL) Karşılaştırması

Biri Android diğeri IOS işletim sistemine sahip olan birbirinden çok farklı 2 akıllı telefonu karşılaştırdım bugün. Biri Apple Iphone 7 diğeri Asus Zenfone 3 olan 2 modelden bahsediyorum. Bu telefonlar ülkemizde yeni satışa çıkan ve arasında fazla benzerliklerin olduğu modeller olarak düşünülebilir. Iphone 7′ yi bir Android kullanıcısı alınca akıllı telefon deneyiminin tamamen değiştiğini fark edecektir. Zenfone 3′ te aynı şekilde standart Android telefonlara nazaran farklı bir deneyim sunan akıllı telefon pazarının yeni köşe taşlarından biri olma yolunda gidiyor. Asus firması daha önce ülkemizde uygun fiyatlı akıllı telefonlarla giriş yapmıştı ve bu giriş Asus’ un Türkiye çapında iyi satışlar yakalamasını sağlamıştı. Asus yeni modelinde biraz daha üst seviye telefonlarla rekabet edecek bir model tasarlamayı seçti. Bu seçim bizlere yeni modelin beklenenden iyi olacağı anlamına geliyordu. Nitekim öyle de oldu. Çünkü firma önceki modellere nazaran tasarım ve performans olarak çok farklı bir model çıkardı.

Zenfone 3 ve Iphone 7′ yi tasarım, kamera, performans ve pil konularında karşılaştırıp her iki model hakkında sizlere detaylı bilgi vermeye çalışacağım. Bu karşılaştırma da özellikten çok kullanıcı deneyimi üzerinde yoğunlaştım ve telefonları farklı açılardan ele aldım.

Özelliklere Göre Karşılaştırınca

Marka Asus Apple
Model Zenfone 3 Iphone 7
Ekran Tipi Super IPS+ IPS
Ekran Boyutu 5.5 inç 4.7 inç
Çözünürlük 1080 x 1920 piksel (~401 ppi) 750 x 1334 piksel (~326 ppi)
İşlemci Snapdragon 625 – 8 Çekirdek 2.0 GHz Apple A10 Fusion – 4 Çekirdek 2.34 GHz
Ram 3 GB / 4 GB 2 GB
Depolama 32 GB / 64 GB 32GB / 128 GB / 256 GB
Arka Kamera 16 Megapiksel OIS (4 Eksenli) – 4K Video 12 Megapiksel – 4K Video
Ön Kamera 8 Megapiksel 7 Megapiksel
Batarya 3000 mAh 1960 mAh
USB Type-C Lightning – USB Kablosu
Ağırlık 155 Gram 138 Gram
Boyutlar 152.6 x 77.4 x 7.7 mm. 138.3 x 67.1 x 7.1 mm
Fiyat 1799 TL’ den başlayan fiyatlar 2899 TL’ den başlayan fiyatlar

Cihazların özelliklerini detaylı olarak yukarıda sizlerle paylaştım. Yazılı olarak özellikler birbirine çok yakında diyebiliriz. Ekran boyutlarında farklılık biraz ön planda olsa da asıl farklılık kullanım ve performansta olduğunu belirteyim. İlk olarak tasarım konusuna değinmek istiyorum.

Tasarım | Kim Ne Tasarlamış

Cihazların ön panelleri arasında boyut olarak biraz fark var. Zenfone 2′ nin 5.2 inçlik ekranının yanında Iphone 7′ nin 4.7 inçlik ekranı biraz küçük kalıyor. Tabi bu bir kıyas olamaz zira ekran büyüklüğü bazen kullanıma engel de olabiliyor. sonuçta tablet mi alıyoruz telefon mu ona önce bir karar vermek lazım. Ekran olarak boyutlar son derece ideal diyebilirim. Iphone 7′ de ön panelde orta tuşun altında bulunan parmak izi okuyucusu Zenfone 3′ te arkada kameranın altında yer alıyor. Ekran gövde oranında Iphone %65 değere sahipken Zenfone 3 modeli %70 değere sahip. Bu fark Apple da biraz da orta tuşun yuvarlak olmasından ve ekranın biraz küçük olmasından kaynaklanıyor diyebilirim.

Her iki modelin kenarları birbirine çok benziyor. Her iki modelin tasarımı son derece güzel ve ilgi çekiyor. Iphone 7′ de daha çok Alüminyum kasa ön plana çıkıyor. Zenfone 3′ ün ön ve arka panelinin cam olmasından dolayı büyük oranda cam malzeme ön plana çıkıyor. Iphone 7′ de çerçeve kasa ile bütünleşik olduğundan çerçeve metalden oluşuyor. Zenfone 3′ te ise ön ve arka paneli koruyan Alüminyum bir çerçeve bulunuyor. Cihazların renk seçenekleri aşağıdaki gibidir.

Apple Iphone 7 Asus Zenfone 3
Altın Altın
Gümüş Beyaz
Parlak Siyah Mavi
Pembe Siyah
Siyah

Kamera | Gece Fotoğraf Çekmek Mi?

Cihazların kameraları arasında çözünürlük olarak fazla fark yok. Kamera uygulamasında ve kameraların sahip olduğu sensörler de farklılıklar göze çarpıyor. Örnek olarak Zenfone 3′ ün kamera uygulaması her ortamda fotoğraf çekmemizi sağlayan çeşitli modlar sunuyor. Iphone 7′ de ise kamera uygulaması olarak biraz daha geride olduğunu söyleyebilirim. Zenfone 3′ ün düşük ışık modu ve süper çözünürlük modu ön plana çıkan en önemli özelliklerden birkaç tanesidir. Her iki kamera da IOS (Optik Görüntü Sabitleme) teknolojisine sahip. Bu teknoloji sayesinde titreşimli ortamlarda kameranın titreşmesi önleniyor ve daha iyi videolar çekebiliyoruz. Titreşimli ortamlarda video çekerken Zenfone 3 daha iyi sonuç veriyor.

Her iki modelin sahip olduğu kamera teknolojisi piyasada ki akıllı telefonlara göre zaten iyi durumda kendi aralarında bir kıyas yapacak olursak bir kullanıcı için son derece tatmin edici sonuçlar veriyor. Kamera için her iki cihazın yeterli olduğunu düşünüyorum. Cihazlar ile çekilmiş örnek fotoğrafları yazının devamında bulabilirsiniz.

Zenfone 3

Iphone 7

Her iki modelin kamera performansını aşağıdaki görselden görebilirsiniz.

Performans | Hızlı ve Öfkeli iki Model

Biri Android diğeri IOS işletim sistemine sahip olan bu modellerin donanımları birbirinden çok farklı. Zenfone 3′ te 4 GB ram ve Iphone 7′ de 2 GB ram olması sizi yanıltmasın çünkü cihazların çalışma hızında işletim sistemlerinin çok büyük bir etkisi bulunuyor. IOS işletim sistemine sahip olan Iphone 7 modeli 2 GB ram ile dünyanın en hızlı telefonlarından biri olmaya aday bir model. (AnTuTu sonuçları buna örnek verilebilir.) Uygulamaların açılış hızı, oyunlarda alınan performans gerçekten çok üst düzey olduğu hissediliyor.

Zenfone 3′ e bakacak olursak, yüksek çözünürlüğe sahip ekran ve 4 GB ram ile oyunlardan alınan performans, uygulamaların çalışma hızı ve tepkisi son derece hızlı olduğunu söyleyebilirim. Özellikle uygulamaların tepki süresi birçok Android tabanlı modele göre çok daha iyi. AnTuTu sonuçlarına bakarsak Iphone 7 çok büyük farkla öne çıkıyor lakin uygulamaların tepki süresi ve açılış hızlarına bakarsak her iki model de aynı düzeyde diyebilirim.

Pil ve Fiyat

Şimdi geldik en önemli noktaya geldik. Ülkemiz insanı için önemli bir faktör olan fiyat, cihazı almak için asıl faktörlerden bir tanesidir. Kullanıcılar bir cihaz alırken ilk olarak ceplerindeki miktara bakıp cihaz seçimi yaparlar. Pil ve fiyat olarak her iki modelin arasında iki kata kadar fark var diyebiliriz. Zaten üstünde elma simgesi olan cihazların pahalı olmasını normal olarak karşılamak lazım. Apple Iphone 7 mağazalarda 2899 TL‘ den başlayan fiyatlarla satılıyor. Zenfone 3 ise 1799 TL‘ den başlayan fiyatlarla satılıyor. Fiyat olarak arada  1100 gibi bir rakamın olması seçim yaparken çok etkili olacaktır. Asus Zenfone 3’ ün pili bir günü çok rahat çıkarabiliyor. Iphone 7 ise pil konusunda o kadar iyi olmadığını söyleyebilirim. Pil olarak cihazları karşılaştırmak son derece adaletsiz olacaktır 🙂 Zenfone 3 ile gün sonunu görebilirken Iphone 7 ise şarj cihazı ile gezmek dışında bir seçenek bırakmıyor.

Değerli ziyaretçi Asus Zenfone 3 (ZE552KL) Kamera İncelemesi başlıklı yazımda ilginizi çekebilir. Değerli fikirleriniz için yorum yapmanızı bekliyorum.

Leave a Comment
Paylaş
Yayınlayan:
Abdulkadir Turan

Recent Posts

Julia Tam Sayılar ve Kesirli Sayılır (Floating-Point Numbers)

Julia programlama dilinde tamsayılar (Integer) ve kesirli değerleri (Floating-Point Numbers), aritmetik ve hesaplamanın temel yapı…

6 ay önce

Julia Değişkenler

Bu yazıda Julia programlama dilinde değişkenleri tanımlamayı anlattım. Julia'da değişkenler diğer dillerdeki yapılara çok benziyor.…

7 ay önce

R Shiny Nedir?

Shiny, R'da etkileşimli web uygulamaları yapmanızı sağlayan bir R Studio projesidir. Shiny projesi ile R'da…

9 ay önce

Firma Ortağım ile Firmalarınızı Google’da Üst Sıralara Çıkarın

Firma Ortağım projesi Türkiye’de faaliyet gösteren büyük ve küçük tüm işletmeleri hedef alan yerli bir girişimdir.…

1 sene önce

Veridyen NS (Name Server) Adresleri

Merhabalar Türkiye'de kaliteli hizmet veren nadir firmalardan biri olan Veridyen ile çalışırken NS (Nameserver) adreslerini…

1 sene önce

Matematiksel İstatistik Ders Notları

Karadeniz Teknik Üniversitesi İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünde ikinci sınıfta aldığımız Matematiksel İstatistik dersine ait ders…

1 sene önce