Ülkemizde birkaç gün önce satışa çıkan Asus’ un son akıllı telefonu Zenfone 3 modelini buradaki yazımda detaylı bir şekilde incelemesini yapmıştım. Zenfone 3’ ün Asus’ un bundan önceki modeli Zenfone 2 ile karşılaştırmak istedim. Sizlere her iki model hakkında ayrıntılı bir karşılaştırma yazısı hazırladım. Bu rehber ile Zenfone 2 ve Zenfone 3 arasında kalan kullanıcıların hangisini tercih etmesi gerektiğini açıkladım. Her iki modeli özellik, tasarım, performans, kamera ve fiyat kategorinde karşılaştırıp yazımızı bir sonuca bağlayacağım. Bu rehber sonunda aklınıza takılan sorular olursa yorum bırakabilirsiniz.

Özellik

Her iki modelin sahip olduğu özellikler aşağıdaki tabloda yer alıyor. Zenfone 3’ ün yeni model olmasından dolayı -güncel donanıma sahip olması anlamına geldiği için- özellik olarak Zenfone 2’ nin üstünde yer alıyor. Bu neden bu kategoride karşılaştırma yapmak pek mantıklı olmayacaktır. Çünkü üreticiler yeni çıkardığı cihazları önceki modellerinde düşük özellikte yapmasının pek mantıklı olmayacağını biliyoruz.

 zenfone-3-kadir-blogzenfone-2-kadir-blog
MarkaAsusAsus
ModelZenfone 3Zenfone 2
Ekran TipiSuper IPS+IPS
Ekran Boyutu5.5 inç5.5 inç
Çözünürlük1080 x 1920 piksel (~401 ppi)1080 x 1920 piksel (~401 ppi)
İşlemciSnapdragon 625 – 8 Çekirdek 2.0 GHzIntel Atom Z3580 – 4 Çekirdek 2.3 GHz
Ram3 GB / 4 GB2 GB / 4 GB
Depolama32 GB / 64 GB16 GB / 32 GB / 64 GB
Arka Kamera16 Megapiksel OIS (4 Eksenli) – 4K Video13 Megapiksel – FHD Video
Ön Kamera8 Megapiksel5 Megapiksel
Batarya3000 mAh3000 mAh
USBType-CMicroUSB v2.0
Ağırlık155 Gram170 Gram
Boyutlar152.6 x 77.4 x 7.7 mm152.5 x 77.2 x 10.9 mm
Fiyat1799 TL’ den başlayan fiyatlar1099 ile 1499 TL’ den başlayan fiyatlar

Tasarım

asus-zenfone-3-ve-zenfone-2-karsilastirma-kadir-blog-3

Her iki modele tasarım olarak bakarsak yeni modelin tasarım olarak çok farklı olduğunu göreceğiniz. Zenfone 3′ ün ön paneline bakarsak cihazın alt kısmında sadece kapasitif tuşların olduğunu göreceğiz. Zenfone 2′ de buna ek olarak biraz daha boşluk vardı. Ön panelde Zenfone 3 biraz daha ekranı ön plana çıkardığı için büyük ekran hissiyatı veriyor. (Her iki modelinde 5.5 inçlik ekranı var.)

asus-zenfone-3-ve-zenfone-2-karsilastirma-kadir-blog-1

Arka panelde yine belirgin farklar bulunuyor. Zenfone 2′ de ses tuşları arkada bulunurken Zenfone 3′ te cihazın sağ tarafına alınmış. Zenfone 3′ te eskiden ses tuşlarının bulunduğu kısma parmak izi okuyucusu eklenmiş. Genel olarak Zenfone 3 arka panel olarak çok daha sade görünüyor. Her iki modeli elinize aldığınızda ağırlık olarak Zenfone 3′ ün daha hafif olduğu hemen fark ediliyor. Zenfone 3 modeli 155 gram iken Zenfone 2 modeli 170 gram ağırlığa sahip. Zenfone 3′ ün 7.7 mm kalınlığı varken Zenfone 2′ de bu 11 mm’ ye çıkıyor. İncelik olarak Zenfone 3 çok daha avantajlı duruyor ve bunun kullanıma etkisi de hissediliyor.

asus-zenfone-3-ve-zenfone-2-karsilastirma-kadir-blog-4

Zenfone’ 2 de çıkarılabilir arka plastik kapak bulunurken Zenfone 3 arka panel Gorilla Glass cam ile kaplanmış ve görünüm olarak cihazı çok şık hale getirmiş. Bundan dolayı arka kapak çıkarılamıyor ve bundan dolayı metal kenarlar ile bu cam çerçeveler çok iyi korunuyor. Tasarım kategorisinde her ik cihazdan Zenfone 3′ ün çok daha iyi olduğunu düşünüyorum ve tasarım işi birçok firmadan daha iyi düşünülmüş.

Performans

Her iki modelinde performans olarak çok iyi iş çıkardığını düşünüyorum. Birinde Snapdragon işlemci kullanılırken diğerinde Intel işlemci kullanılıyor. Bu durumda adaletli bir karşılaştırma yapmak biraz zor oldu. Zenfone 3′ te ilk defa kullanılan Snapdragon 625 işlemci kullanılmış. Bu işlemci 2.0 GHz hızında 8 çekirdeği bulunuyor. Zenfone 2′ de ise Intel Atom Z3580 koduna sahip ve 2.3 GHz hızında çalışan  4 Çekirdekli bir işlemci bulunuyor. Zenfone 3′ ün 3 GB ve 4 GB ram seçenekleri bulurken Zenfone 2′ de 2 GB ve 4 GB ram seçenekleri bulunuyor. Ram olarak aynı kalması mantıklı olmuş zira 6 GB ram bulunan Zenfone 3 Deluxe modelinin fiyatı biraz yüksek olacağını açıklamışlardı.

Zenfone 3′ ün ZenUI 3.0 arayüzü sayesinde biraz daha hızlı çalıştığını fark ettim. Asus’ ta artık Apple gibi düşünüp arayüz ve donanımın birbiri arasında daha stabil çalışmasını sağlamak için elinden geleni yapıyor. Cihazda 32 GB ve 64 GB depolama kapasiteleri bulunuyor. Zenfone 2′ de ise 16 GB, 32 GB, 64 GB depolama seçenekleri bulunuyor. Performans olarak Zenfone 3 daha hızlı çalışıyor ve sahip olduğu 8 çekirdekli işlemcisi ZenUI arayüzü ile birleşince Zenfone 2′ den daha iyi kullanıcı deneyimi sunuyor. Uygulama ve oyunlarda Zenfone 2 bazı kısımlarda takılırken Zenfone 3′ te her şey stabil çalışıyor.

Asus Zenfone 3′ ün AnTuTu puanı 65.000 civarı iken Asus Zenfone 2′ nin AnTuTu puanı 50.000 civarında. Bu da her ne kadar Zenfone 3′ te 3 GB ram olsa da diğer özellikleri sayesinde daha iyi performansa sahip olduğu anlamına geliyor.

Kamera

Zenfone 2′ de 13 MP arka kamera ve 5 MP ön kamera bulunuyor ve kendi döneminde düşük ışık modu, süper çözünürlük gibi modlarla iyi iş çıkarıyordu. Asus yeni modelinde kamera olarak cihazda iyi değişiklikler yapmış. Zenfone 3′ te 16 MP arka kamera kullanılırken özçekim severlerin içinde 8 MP’ lik ön kamera kullanılmış.

asus-zenfone-3-ve-zenfone-2-karsilastirma-kadir-blog-9

Asus yeni modelinde kamera olarak donanımı hem güncellemiş hemde yeni özellikler eklemiş. Bunların en önemli olan şüphesi OIS desteği. Bu özellik ile hareketli ortamlarda çekeceğiniz videolar çok daha kaliteli olacaktır. OIS özelliğinin nasıl bir fark yarattığını anlamak için aşağıda Zenfone 2 ve Zenfone 3 ile çekilmiş aynı ortamın videosuna göz atabilirsiniz.

Arka kamerasının kalitesi çekilen fotoğraflardan görülüyor. Kamera teknolojisinde Zenfone 3′ ün Zenfone 2′ den daha iyi olduğunu açıkça belirtebilirim. Zaten aynı ortamda her iki model ile çektiğim fotoğraflardan bu açıkça görülüyor.

Batarya

Asus Zenfone 3 ve Zenfone 2 modellerinde 3.000 mAh kapasiteli batarya bulunuyor. Firma batarya olarak bu kapasitenin yeterli olduğunu düşünmüş. Zenfone 2′ nin incelemesini yaptığım zamanlarda şarjı 1 gün çok rahat yetiyordu. Aynı durum Zenfone 3 içinde söylenebilir. Her iki cihazın normal kullanımda (internet, sosyal medya ve arama gibi işlevler için) 1 günlük süreyi ok rahat çıkardığını söyleyebilirim. Zenfone 3′ te Intel işlemci yerine Snapdragon kullanıldığı için güç tüketimi konusunda biraz daha tasarruflu olduğunu düşünüyorum. Intel işlemciler mobil pazarda biraz yeni olduğu için güç tüketim konusunda fazla iyi değiller. Zenfone 3 kullanım süresi olarak belki biraz daha iyi olduğu söylenebilir ama o kadar açık bir fark değil tabi ki.

Fiyat

Cihazların fiyatları hakkında biraz daha detaylı bilgi vermek istiyorum. Nasıl olsa biz ülke insanı olarak bir telefon alarak ilk önce fiyatına göre seçiyoruz. Arkadaşlarım benden telefon önerisi istediğinde bile ilk önce fiyat aralığının ne olacağını sorar ona göre model öneririm. Asus Zenfone 2′ nin şu anda Asus Türkiye garantili olan modelleri 1.099 Lira ve 1.499 lira arasında satılıyor. İnternette 800-900 liraya satılan Zenfone 2 modelleri var ama onların 2 GB ram kapasiteli ve ithalat garantili modeller olduğunu belirteyim.

asus-zenfone-3-ve-zenfone-2-karsilastirma-kadir-blog-6

Asus Zenfone 3 modeli ilk olarak Vodafone üzerinden 1799 Liraya satılmaya başlandı. Satılan bu model 3 GB ram ve 32 GB depolama kapasitesine sahiptir. İlerleyen zamanlarda mağazalarda boy gösterecek olan 4 GB ram ve 64 GB depolama kapasiteli modelleri muhtemelen 2.000 lira civarı olacağını düşünüyorum. Zenfone 3′ ün sahip olduğu özellikleri aynı segmentte satılan diğer markaların modelleri ile karşılaştırınca rakiplerine göre fiyatını iyi olduğunu söyleyebilirim.

Neden Zenfone 3?

 • Daha iyi bir tasarım
 • Daha canlı ve parlak ekran
 • İşlemci hızı
 • Ön ve arka kamera daha iyi
 • Videoda OIS desteği
 • Parmak izi sensörü
 • Daha hafif
 • Daha hızlı veri aktarma (Type-C)

asus-zenfone-3-detayli-inceleme-kadir-blog-11

Sonuç

Karşılaştırma yazısının sonuna geldik ve şimdiye kadar her iki model hakkında sizlere detaylı olarak bilgi verdim. Zenfone 3′ ü seçmeniz için gerekli tüm nedenleri üstte belirttim. Yeni modelin sahip olduğu özellikler ve tasarımı beni cezbetmeyi başardı. Eğer hala aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmını kullanıp bana sorabilirsiniz. Her zamanki gibi tüm soruları cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz. Başka bir karşılaştırma yazısında görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

Değerli ziyaretçi Asus ZenFone 3 (ZE552KL) Detaylı İnceleme başlıklı yazımda ilginizi çekebilir. Değerli fikirleriniz için yorum yapmanızı bekliyorum.

Yazar Hakkında

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz

Yorum

 • Merhabalar öncelikle yazınız çok sade anlaşılır olmuş .. İki yıl bir fiil zenfone 2 kullandım cihazda belli başlı sorunlar tabikide yaşadım ama bu sorunlar cihazdan soğumama kesinlikle engel olmadı zenUI kesinlikle toucwiz den daha özelleştirilebilir bir ara yüz bir çok kolaylık sağlıyor zenfone 3 ü de inceleme şansım oldu zenfone 2 ile üst üste koyunca en olarak daha dar ince bir telefon teknik verilerde pek belli olmasada yan yana belli oluyor ama fiyatı ve 32/3 gb ram muhabbeti biraz kafamızı kurcalıyor ve son olarak asus umarım zenfone 3 de aksesuar olarak bi adım atar zenfone 2 için şuan bile iyi bir kılıf çoğu yerde yok :S

  • Merhaba Berkay, aksesuar sıkıntısını telefon ilk piyasaya sürüldüğünde ben yaşamıştım. Çözüm olarak Aliexpress’ ten sipariş vermiştim. Aliexpress’ te aksesuar çeşit olarak çok. 4 GB ram olan Zenfone 2 modeli AnTuTu puanı 50.000 civarı idi şimdi yeni model Zenfone 3 ün 3 GB’ lık olanı ise işlemci olarak daha iyi olduğu için daha iyi bir performans sunacaktır. Zenfone 3 Zenfone 2′ ye göre daha stabil çalışan bir model bunu ZENUI arayüzünü kullanırken sizde fark edersiniz.

   • Merhaba . Şuan 2 yıldır kullanmakta olduğum zenfone 2 4 gb ramli versiyon , cihazda yaklaşık 25 e yakın oyun var ve bana hayla bi sorun yaşatmadı.3g ramli bi zenfone 3 aşşağı yukarı 3 4 yıllık bir kullanım için sizce yeterli olurmu ? Samsumg s3 cihazım 2 gb reme sahipti galiba bayağı sorun yaşadım elimdeki cihaz 4gb bunda hiç sorun yaşamadım 3gb ram yeterli olurmu sizce çok titiz bir kullanıcıyım fikirlernizi paylaşırsanız memnun olurum 🙂

    • Merhaba Berkay, sadece ram olarak düşünmek yanlış olacaktır. Zira Zenfone 2′ nin AnTuTu puanı 50.000 civarı iken Zenfone 3′ ün 3 GB ram olan modeli aynı puana sahip. Çünkü işlemci olarak Zenfone 3 daha iyi bir durumda ve her iki cihazın çalışma hızı arasında fark yok tabi bunu 3 GB ram olan Zenfone 3 için diyorum. 4 GB ram olan cihaz 65.000 Civarı AnTuTu puanına sahip ve Zenfone 2′ ye göre çok daha stabil ve hızlı çalışıyor. 3 GB ram ile performansta kayıp yaşamazsınız 2′ den 3′ e geçerken. 4 GB ram için zaten dediğim gibi çok daha hızlı bir cihaz almış olacaksınız.

 • Merhaba yazınızı keyifle okudum, güzel yazı için teşekkürler.
  Benim kaza sonucu emekliye ayrılan Zenfone 2 Lazer modelinden sonra önümüzdeki hafta içinde Zenfone 3 ZE552KL modelini almayı planlıyorum. Almama engel olmayacak fakat yinede her iki cihazı test ettiğiniz için sormak istiyorum Çift hopalörleri ile adeta bana müzik seti deneyimi yaşatan Zenfone 2 modeli ile yeni tek hoparlörlü Zenfone 3 modelinin ses konusunda farkları nasıl. Kalite ve özellikle de ses yüksekliğini karşılaştırma şansınız var ise çok memnun olurum teşekkürler şimdiden.

  • Merhaba Cihan, ses konusunda Zenfone 3 modeli epey yol katetmiş. Hoparlörün cihazın alt tarafına alınması sesi bize gelmesini kolaylaştırmış. Film falan izlerken ses doğrudan geliyor. Hoparlörde bas etkisi de var. Zenfone 2′ ye göre arada epey fark var.

  • Selam kardeşim zenfone 3 ün çerçeveleri biraz kalındır kapasitif tuşlarda ışıklandırma yok ama eğer dersen ki böyle ufak şeyler önemli değil diye zenfone 3 performans olarak çoğu cihazdan başarılı kamaera , parmak izi okuyucusu , sarj olarak çok tatmin edici …performans olarak hem zenfone 3 e hemde a7 2017 ye russian suv diye çok detaylı bir oyun yükledim s.d625 daha başarılı ..