X
    Kategoriler: Teknoloji

Asus Zenfone 3 ve Zenfone 2 Karşılaştırma

Ülkemizde birkaç gün önce satışa çıkan Asus’ un son akıllı telefonu Zenfone 3 modelini buradaki yazımda detaylı bir şekilde incelemesini yapmıştım. Zenfone 3’ ün Asus’ un bundan önceki modeli Zenfone 2 ile karşılaştırmak istedim. Sizlere her iki model hakkında ayrıntılı bir karşılaştırma yazısı hazırladım. Bu rehber ile Zenfone 2 ve Zenfone 3 arasında kalan kullanıcıların hangisini tercih etmesi gerektiğini açıkladım. Her iki modeli özellik, tasarım, performans, kamera ve fiyat kategorinde karşılaştırıp yazımızı bir sonuca bağlayacağım. Bu rehber sonunda aklınıza takılan sorular olursa yorum bırakabilirsiniz.

Özellik

Her iki modelin sahip olduğu özellikler aşağıdaki tabloda yer alıyor. Zenfone 3’ ün yeni model olmasından dolayı -güncel donanıma sahip olması anlamına geldiği için- özellik olarak Zenfone 2’ nin üstünde yer alıyor. Bu neden bu kategoride karşılaştırma yapmak pek mantıklı olmayacaktır. Çünkü üreticiler yeni çıkardığı cihazları önceki modellerinde düşük özellikte yapmasının pek mantıklı olmayacağını biliyoruz.

Marka Asus Asus
Model Zenfone 3 Zenfone 2
Ekran Tipi Super IPS+ IPS
Ekran Boyutu 5.5 inç 5.5 inç
Çözünürlük 1080 x 1920 piksel (~401 ppi) 1080 x 1920 piksel (~401 ppi)
İşlemci Snapdragon 625 – 8 Çekirdek 2.0 GHz Intel Atom Z3580 – 4 Çekirdek 2.3 GHz
Ram 3 GB / 4 GB 2 GB / 4 GB
Depolama 32 GB / 64 GB 16 GB / 32 GB / 64 GB
Arka Kamera 16 Megapiksel OIS (4 Eksenli) – 4K Video 13 Megapiksel – FHD Video
Ön Kamera 8 Megapiksel 5 Megapiksel
Batarya 3000 mAh 3000 mAh
USB Type-C MicroUSB v2.0
Ağırlık 155 Gram 170 Gram
Boyutlar 152.6 x 77.4 x 7.7 mm 152.5 x 77.2 x 10.9 mm
Fiyat 1799 TL’ den başlayan fiyatlar 1099 ile 1499 TL’ den başlayan fiyatlar

Tasarım

Her iki modele tasarım olarak bakarsak yeni modelin tasarım olarak çok farklı olduğunu göreceğiniz. Zenfone 3′ ün ön paneline bakarsak cihazın alt kısmında sadece kapasitif tuşların olduğunu göreceğiz. Zenfone 2′ de buna ek olarak biraz daha boşluk vardı. Ön panelde Zenfone 3 biraz daha ekranı ön plana çıkardığı için büyük ekran hissiyatı veriyor. (Her iki modelinde 5.5 inçlik ekranı var.)

Arka panelde yine belirgin farklar bulunuyor. Zenfone 2′ de ses tuşları arkada bulunurken Zenfone 3′ te cihazın sağ tarafına alınmış. Zenfone 3′ te eskiden ses tuşlarının bulunduğu kısma parmak izi okuyucusu eklenmiş. Genel olarak Zenfone 3 arka panel olarak çok daha sade görünüyor. Her iki modeli elinize aldığınızda ağırlık olarak Zenfone 3′ ün daha hafif olduğu hemen fark ediliyor. Zenfone 3 modeli 155 gram iken Zenfone 2 modeli 170 gram ağırlığa sahip. Zenfone 3′ ün 7.7 mm kalınlığı varken Zenfone 2′ de bu 11 mm’ ye çıkıyor. İncelik olarak Zenfone 3 çok daha avantajlı duruyor ve bunun kullanıma etkisi de hissediliyor.

Zenfone’ 2 de çıkarılabilir arka plastik kapak bulunurken Zenfone 3 arka panel Gorilla Glass cam ile kaplanmış ve görünüm olarak cihazı çok şık hale getirmiş. Bundan dolayı arka kapak çıkarılamıyor ve bundan dolayı metal kenarlar ile bu cam çerçeveler çok iyi korunuyor. Tasarım kategorisinde her ik cihazdan Zenfone 3′ ün çok daha iyi olduğunu düşünüyorum ve tasarım işi birçok firmadan daha iyi düşünülmüş.

Performans

Her iki modelinde performans olarak çok iyi iş çıkardığını düşünüyorum. Birinde Snapdragon işlemci kullanılırken diğerinde Intel işlemci kullanılıyor. Bu durumda adaletli bir karşılaştırma yapmak biraz zor oldu. Zenfone 3′ te ilk defa kullanılan Snapdragon 625 işlemci kullanılmış. Bu işlemci 2.0 GHz hızında 8 çekirdeği bulunuyor. Zenfone 2′ de ise Intel Atom Z3580 koduna sahip ve 2.3 GHz hızında çalışan  4 Çekirdekli bir işlemci bulunuyor. Zenfone 3′ ün 3 GB ve 4 GB ram seçenekleri bulurken Zenfone 2′ de 2 GB ve 4 GB ram seçenekleri bulunuyor. Ram olarak aynı kalması mantıklı olmuş zira 6 GB ram bulunan Zenfone 3 Deluxe modelinin fiyatı biraz yüksek olacağını açıklamışlardı.

Zenfone 3′ ün ZenUI 3.0 arayüzü sayesinde biraz daha hızlı çalıştığını fark ettim. Asus’ ta artık Apple gibi düşünüp arayüz ve donanımın birbiri arasında daha stabil çalışmasını sağlamak için elinden geleni yapıyor. Cihazda 32 GB ve 64 GB depolama kapasiteleri bulunuyor. Zenfone 2′ de ise 16 GB, 32 GB, 64 GB depolama seçenekleri bulunuyor. Performans olarak Zenfone 3 daha hızlı çalışıyor ve sahip olduğu 8 çekirdekli işlemcisi ZenUI arayüzü ile birleşince Zenfone 2′ den daha iyi kullanıcı deneyimi sunuyor. Uygulama ve oyunlarda Zenfone 2 bazı kısımlarda takılırken Zenfone 3′ te her şey stabil çalışıyor.

Asus Zenfone 3′ ün AnTuTu puanı 65.000 civarı iken Asus Zenfone 2′ nin AnTuTu puanı 50.000 civarında. Bu da her ne kadar Zenfone 3′ te 3 GB ram olsa da diğer özellikleri sayesinde daha iyi performansa sahip olduğu anlamına geliyor.

Kamera

Zenfone 2′ de 13 MP arka kamera ve 5 MP ön kamera bulunuyor ve kendi döneminde düşük ışık modu, süper çözünürlük gibi modlarla iyi iş çıkarıyordu. Asus yeni modelinde kamera olarak cihazda iyi değişiklikler yapmış. Zenfone 3′ te 16 MP arka kamera kullanılırken özçekim severlerin içinde 8 MP’ lik ön kamera kullanılmış.

Asus yeni modelinde kamera olarak donanımı hem güncellemiş hemde yeni özellikler eklemiş. Bunların en önemli olan şüphesi OIS desteği. Bu özellik ile hareketli ortamlarda çekeceğiniz videolar çok daha kaliteli olacaktır. OIS özelliğinin nasıl bir fark yarattığını anlamak için aşağıda Zenfone 2 ve Zenfone 3 ile çekilmiş aynı ortamın videosuna göz atabilirsiniz.

Arka kamerasının kalitesi çekilen fotoğraflardan görülüyor. Kamera teknolojisinde Zenfone 3′ ün Zenfone 2′ den daha iyi olduğunu açıkça belirtebilirim. Zaten aynı ortamda her iki model ile çektiğim fotoğraflardan bu açıkça görülüyor.

Batarya

Asus Zenfone 3 ve Zenfone 2 modellerinde 3.000 mAh kapasiteli batarya bulunuyor. Firma batarya olarak bu kapasitenin yeterli olduğunu düşünmüş. Zenfone 2′ nin incelemesini yaptığım zamanlarda şarjı 1 gün çok rahat yetiyordu. Aynı durum Zenfone 3 içinde söylenebilir. Her iki cihazın normal kullanımda (internet, sosyal medya ve arama gibi işlevler için) 1 günlük süreyi ok rahat çıkardığını söyleyebilirim. Zenfone 3′ te Intel işlemci yerine Snapdragon kullanıldığı için güç tüketimi konusunda biraz daha tasarruflu olduğunu düşünüyorum. Intel işlemciler mobil pazarda biraz yeni olduğu için güç tüketim konusunda fazla iyi değiller. Zenfone 3 kullanım süresi olarak belki biraz daha iyi olduğu söylenebilir ama o kadar açık bir fark değil tabi ki.

Fiyat

Cihazların fiyatları hakkında biraz daha detaylı bilgi vermek istiyorum. Nasıl olsa biz ülke insanı olarak bir telefon alarak ilk önce fiyatına göre seçiyoruz. Arkadaşlarım benden telefon önerisi istediğinde bile ilk önce fiyat aralığının ne olacağını sorar ona göre model öneririm. Asus Zenfone 2′ nin şu anda Asus Türkiye garantili olan modelleri 1.099 Lira ve 1.499 lira arasında satılıyor. İnternette 800-900 liraya satılan Zenfone 2 modelleri var ama onların 2 GB ram kapasiteli ve ithalat garantili modeller olduğunu belirteyim.

Asus Zenfone 3 modeli ilk olarak Vodafone üzerinden 1799 Liraya satılmaya başlandı. Satılan bu model 3 GB ram ve 32 GB depolama kapasitesine sahiptir. İlerleyen zamanlarda mağazalarda boy gösterecek olan 4 GB ram ve 64 GB depolama kapasiteli modelleri muhtemelen 2.000 lira civarı olacağını düşünüyorum. Zenfone 3′ ün sahip olduğu özellikleri aynı segmentte satılan diğer markaların modelleri ile karşılaştırınca rakiplerine göre fiyatını iyi olduğunu söyleyebilirim.

Neden Zenfone 3?

  • Daha iyi bir tasarım
  • Daha canlı ve parlak ekran
  • İşlemci hızı
  • Ön ve arka kamera daha iyi
  • Videoda OIS desteği
  • Parmak izi sensörü
  • Daha hafif
  • Daha hızlı veri aktarma (Type-C)

Sonuç

Karşılaştırma yazısının sonuna geldik ve şimdiye kadar her iki model hakkında sizlere detaylı olarak bilgi verdim. Zenfone 3′ ü seçmeniz için gerekli tüm nedenleri üstte belirttim. Yeni modelin sahip olduğu özellikler ve tasarımı beni cezbetmeyi başardı. Eğer hala aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmını kullanıp bana sorabilirsiniz. Her zamanki gibi tüm soruları cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz. Başka bir karşılaştırma yazısında görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

Değerli ziyaretçi Asus ZenFone 3 (ZE552KL) Detaylı İnceleme başlıklı yazımda ilginizi çekebilir. Değerli fikirleriniz için yorum yapmanızı bekliyorum.

İlgili Yazılar
Leave a Comment