Finans

Bitcoin Nedir?

Bitcoin nedir? Bitcoin elektronik para birimidir. Bu para birimi 3 Ocak 2009 yılında ortaya çıkmıştır. Bitcoin’ ni kimin bulduğunu tam olarak bilmiyoruz ama elimizde bulunan tek isim Satoshi Nakamoto’ dur. Muhtemelen gerçek ismi olmayacağı için büyük bir sır olarak gizemini koruyor. Herhangi bir resmi kuruluşa bağlı olmadan veya kontrol edilmeyen elektronik para birimidir. Kısaltması BTC olan bu para birimi sıfırdan sonra 1 milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Ayrıca Takip edilemediğinden Deep Web’ de en çok kullanılan para birimidir. Bitcoin ilk başlarda sürekli bitti haberleriyle adını duyursada önlenemez yükselişi bugün onu en büyük piyasaya sahip sanal para birimi haline getirmiştir.

Bitcoin’ nin önlenemez yükselişi büyük firmaların da ilgilisi çekmiş olacak ki bazı büyük kuruluşlar Bitcoin ile ödeme almayı kabul etmişlerdir. Bunlardan bazıları aşağıdaki listede yer almaktadır.

Alexa rank Site
33 PayPal
41 Microsoft
328 Dell
329 Newegg
505 Overstock.com
512 Expedia
1,981 TigerDirect
5,674 Dish Network
7,038 Zynga
30,565 Time Inc.
176,903 PrivateFly
253,983 Virgin Galactic
348,010 Dynamite Entertainment
1,145,668 Clearly Canadian
n.a. Sacramento Kings

Listede paylaştığımız büyük kuruluşlar dışında kar amacı gütmeyen kuruluşlarda Bitcoin ile bağış almayı kabul etmiştir. Bunlar arasında Mozilla Vakfı, GreenPeace, Wikimedia Vakfı ve Özgür Yazılım Vakfı’ da bulunmaktadır.

Bitcoin Teknolojisi

Bitcoin para birimi herhangi bir merkezde üretilmemektedir. Tıpkı torrentte olduğu gibi noktadan noktaya dağınık bir yapısı vardır. Bir noktada gerçekleşen ödemeler diğer tüm ağlara anında ulaşır. Bu şekilde hangi adresten hangi adrese ödeme yapıldığı kaydedilmiş olur. Toplanan tüm veriler blok adı verilen yapıların içinde yer alır. Her bir blok üzerinde yüksek işlem gücü gerektiren hash algoritması uygulanarak belli bir sayıyla başlayan ifade bulunur. Bu işlem her 10 dakikada bir gerçekleşmektedir. Bu işlemi gerçekleştiren her kullanıcıya 50 BTC ödül olarak verilir. Her blog kendisinden önce gelen bloğu hash değerini de içerir. Böylece bozulması çok zor olan bir yapı oluşur.

Biraz önce işlemi gerçekleştiren her kullanıcıya 50 BTC verildiğini söylemiştik. Bu ödül miktarı her 210.000 blokta bir (4 yıl) yarıya düşürülür. Dolayısıyla 2009′ da ortaya çıkan Bitcoin 2013′ ten itibaren ödül olarak 25 BTC verilmeye başlanmıştır. Şu anda ise 2017′ den itibaren 12,5 olarak güncellendi.

Bitcoin Değeri Neye Göre Belirlenir?

Bu aslında arz ve talep ile ilgili bir durumdur. Çok fazla talep olursa Bitcoin fiyatı yükselmektedir. Eğer talep yoksa Bitcoin’ in düşecektir. 2009′ dan bu yana sürekli talep edildiği için Bitcoin’ in fiyatı sürekli artmaktadır. Bu mantık diğer para birimleri ile aynı şekilde çalışmaktadır. İlerleyen zamanlarda Bitcoin belki aşırı talepten dolayı mevcut değerinin 1 milyon katına yükselebilir. Bu nedenle yaptığınız yatırımların ileride size nasıl geri döneceği hakkında net birşey denilemez.

Bitcoin Nedir?
Yazıyı Puanla

Yazar hakkında

Abdulkadir Turan

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz