Finans

Borsa Açılış Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Borsa genel anlamda Devletin denetimi altında yapılan tahvil, hisse seneti gibi olayların tüccarlar tarafından alınıp satılması durumudur. Kısaca, belirli kurallara göre talep edilen mallar için piyasaya verilen genel ada borsa denilir. Örnek vermek gerekirse hisse seneti gibi değerli olan menkul kıymetlerin alınıp satıldığı borsada ki alt dala menkul kıymetler borsası adı verilir. Borsa da alıcılar ve satıcılar genellikle komisyoncuların ar aracılıkları ile bir araya gelirler. Ülkemizde Borsa İstanbul anonim bir şirket olduğunda ötürü, kendi yönetim kurulun aldığı kararlar ile yönetilir.

Borsada açılış fiyatı belirlenirken nelere dikkat edilir?

Günümüz şartlarında her kurum hisselerini borsaya açmaktadır. Borsa hakkında birden fazla soru merak edilir bu merak edilen sorulardan biriside açılış fiyatının nelere göre belirlenmiş olduğudur. Her ülkenin kendine has borsası ve bu borsaları yönetmek için kendine has kuralları mevcuttur. Aynı zamanda borsa fiyatlarını belirlerken her ülke kendine has kurallar doğrultunsa belirlemektedir. Ülkemizde ise bu işlemler değerlendirilirken şunlara dikkat edilir; Borsa tarafından verilen ve belirlenen kurallara uyma zorunluluğu, para emirleri verilirken belirtilen çizgilerin aşılmaması gerekmektedir. Verilen kararlarda iptal veya değişiklikler söz konusu olabilir. Tek fiyat belirleme işlemi sırasında borsada her hangi bir işlem gerçekleşmez. Fiyatlar belirlenirken karşılaştırılması gereken ve uyulması gereken bazı kurallar çerçevelerini baz alarak borsanın açılış fiyatları belirlenir. Tek fiyat tarafından işlem gören borsa açılışlıları tamamen şeffaf bir şekilde halka açık bir şekilde arz edilmeli ve belirli tutarın altında bir rakam olmaması gerekir.

Açılış fiyatları belirlenirken ne gibi aşamalar olmaktadır?

Borsada bir açılış fiyatını belirlerken çift aşamalı bir yol izlenir. Açış için öncelikle borsa tarafından bu işlemin bir emir halinde verilmesi gerekir. Borsada yetkili olan kişi her türlü iptal, değişiklik, uyarı gibi bazı önemli maddeleri yapma hakkına sahiptir. Emirlerin sıralanmasının da belirli kurallar dahilinde sıralanması oldukça önemlidir. Birkaç kişi tarafından verilen emirler saat ve değer bakımında aynı olsa da hiçbir şekilde aynı şekilde uygulamaya alınmazlar. Ayrıca emir toplama süresinde emir vermek durdurulabilmektedir.

Borsa Açılış Fiyatı Nasıl Belirlenir?
Yazıyı Puanla

Bir önceki yazımız olan Borsa Nasıl Etkilenir? başlıklı makalemizde borsa, borsa nasıl etkilenir ve etkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar hakkında

Abdulkadir Turan

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz