Finans

Borsada Nasıl Batılır?

Borsaya giriş genellikle bir miktar paranın değerlendirilmesi ve böylece daha fazlasının kazanılması isteğiyle olur. Fakat çevresinde daha önce borsada batmış birileri bulunanlar bu konuda oldukça çekimser davranır ve kazanmanın pek mümkün olmadığını düşünürler. Borsada batmak mümkündür ve tüm paranızı kaybetme ihtimaliniz vardır. Fakat bunun nedeni yaptığınız yanlış işlemler ve bir türlü yapılan hatayı göremeyip devam etmenizdir. Borsada batan yatırımcı, başkalarını suçlamadan önce kendi yaptıklarını gözden geçirmeli ve nedenini bulmalıdır. Borsa hakkında pek bilgisi olmayan ya da kendisini aşırı kazanç beklentisine sokan yatırımcının hata payı artacaktır.

Borsada batmak, başlangıçta yatırdığınız tüm parayı tüketmeniz ve ne olduğunu anlayamadan yatırım işlemlerinde kaybetmeniz demektir. Aslında yeterli bilgi ile borsaya giriş yapılırsa batmanız pek de mümkün değildir çünkü borsaya doğru bir başlangıç, bilinçli bir yatırımcıyı da beraberinde getirecektir. Böyle bir yatırımcı da küçük adımlarla hareket ederek temkinli davranır ve batmaz.

Borsada batmış kişilerin ortak özelliklerine bakıldığında ortaya çıkan birkaç şey vardır. Bunlar genel olarak; bilgisizlik, aşırı ve gerçekçi olmayan kazanç düşüncesi, aceleci olmak ve deneyimsizliktir. Bu yüzden bilinmelidir ki yatırım işlerinin başı, eğitimlerden geçmektedir. Eğer bu aşamayı görmezden gelerek başarılı olmak beklenirse, boşa bekleyiş olacaktır. Borsadan para kazanıldığını öğrenir öğrenmez, bilgi sahibi olmadan giriş yapan kişiler, ilk kaybedenler arasında yerlerini alırlar. Çünkü bu kişiler daha borsanın nasıl işlediğini bilmiyorlardır ve bu yüzden doğru hareket edemezler.

Ayrıca aşırı kar beklentisine girmiş yatırımcılar da borsada batmaktadır. Bir hisse senedinin getirebileceği kar miktarı, yapılan işlemin büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Bundan daha fazlasını beklemek ise hata getirmektedir. Bahsedilen bu yatırımcılar her zaman daha fazlasını elde edebilmek istediği için ani yatırım kararları alır ve bu yüzden de hatalı işlemler yapar. Borsada yapılacak olan bir işlemden başarı elde edilebilmesi için öncesinde çok iyi bir araştırma yapılmalı ve bunlara uygun olarak verilen bir kararla pozisyon oluşturmak gerekmektedir. Heyecana kapılmak, ani karar vermek, acele etmek ve paniklemek yatırım kararınızı olumsuz etkileyecek, işlemin sonu da maalesef istenildiği gibi olmayacaktır.

Borsada Nasıl Batılır?
Yazıyı Puanla

Bir önceki yazımız olan Borsa Nasıl Etkilenir? başlıklı makalemizde borsa, borsa nasıl etkilenir ve etkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar hakkında

Abdulkadir Turan

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz