Finans

Borsada Nasıl Kazanılır?

Borsada Nasıl kazanılır ve içinde yatırım yapmak üzerine öğrenmeniz gereken ilk şey, duygularınızı verimli bir şekilde yönetmektir. Kızgın veya panik havada olduğunuzda tepki verme dürtüsünü ortadan kaldırmak mümkün değildir. Sizi bu davranışa iten duyguyu atmak mümkün olmamakla birlikte tepkinizi kontrol edebilirsiniz. Sürü psikolojisi ile koşmayı seçebilir ve daha sonra sürü koşarken siz kenara çekilebilirsiniz. En önemli kural, asla duygularınıza yer bırakmamaktır. Ticaret söz konusu olduğunda korku ve üzüntü anlamsız kelimeler olmalı. Duygularınızı kontrol edemezseniz, hiçbir şey size yardımcı olamayacaktır.

Şu altın kuralları asla unutmayın

  1. Duygularınızı yönetme: Ticaret konusunda panik ve korku anlamsız bir hale bürünmelidir. Ya duygularınızı kontrol edesiniz ya da duygularınız tarafından kontrol edilirsiniz.

  1. Sabır ve disiplin: Yukarıdaki kuralın ardından asıl ihtiyacınız olan en önemli özelliklerden ikisi sabır ve disiplindir. Acele ederseniz ve disiplinden uzak kalırsanız borsada kazanamazsınız. Paranın büyük bölümünü stoklara dağıtmadan önce, kalabalığın paniğe kapılmasını beklemelisiniz. Piyasaları küçültmeye karar verirseniz, kitlelere karşı çıkmayın çünkü onlar çoğunluğu oluşturmuşlardır.

  1. Sosyal medyadan kaçınılmalıdır: Bu tarz yerlerde yatırım önerileri arıyorsanız, yatırım sonuçlarınız eninde sonunda size kasvet verecektir. Kitlelerin ne yaptığına dair bir ölçü elde etmek için geleneksel medyayı kullanın. Yani gözlem yapın.
  2. Ortada henüz bir başarı olmaksızın bir strateji hazırlayın: Para sahibi olarak ani atılım yapmaya kalkışmayın. Eğer bunu yaparsanız tek ödülünüz kayıp ve sefalet olacaktır. Plan, her ticarette kâr hedeflerini ve ticaretin başarısız olması durumunda bir çıkış planı içermelidir.
  3. İçeri girdiğinizi anlayın: Bu, sabit kazanılan nakitlerinizi dağıtacağınız piyasa nüanslarını bulmak için zaman ayırmanız demektir.
  4. Teknik analiz: Bu madde giriş noktalarınızı daha da arıtmanıza yardımcı olabilir. 2-3 göstergenin nasıl kullanılacağını anlamak iyi bir öngörü sağlayacaktır. Göstergeler çok satılan ya da fazla satın alınan aralıklarla işlem görürken piyasaya girmek için bu bilgiyi kullanabilirsiniz. Kullanmadan da başarılı olabilirsiniz ancak kullanıma koymak, daha büyük kazançlara kilitlenmenize yardımcı olabilir.
  5. Seçenekler: Fazla alternatiflerden en azından yatırım yolculuğunun başında kaçınılmalıdır. Önce piyasada biraz para kazanın ve sonra spekülasyon yapmak için kârların bir kısmını kullanabilirsiniz.

Son olarak dinlenmeyi öğrenin. Stresli bir vücut yorgun olduğundan verimli olamayacaktır.

Borsada Nasıl Kazanılır?
Yazıyı Puanla

Bir önceki yazımız olan Borsa Nasıl Etkilenir? başlıklı makalemizde borsa, borsa nasıl etkilenir ve etkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar hakkında

Abdulkadir Turan

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz