Finans

Borsax Ne Demektir?

Borsax hakkında bilgi vermeden önce ilk olarak borsanın ne olduğuna bakalım. Borsa, ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların el değiştirmesini sağlayan kurumsal piyasadır. Kendine has kuralları ve yöntemleri bulunmakla beraber, borsacı olabilmek için de bazı haiz bulunmak gerekir. Borsada emtialar, hisse senetleri, tahviller, bonolar ve benzeri türev araçlarla yatırım yapılmaktadır. Uygulaması ise yatırım araçlarından meydana gelen bir portföy grubuna para yatırır ve vade gününe kadar piyasayı takip ederek portföye yön verilir. Portföyün fiyatı düşükken alınır, piyasa takip edilir fiyatlar yükseldiğinde ise satış yapılarak kar elde edilmeye çalışılır.

Borsa piyasasında işlem yapmak için öncelikle piyasayı iyi bilmek ve takibini de iyi derecede yapabilmek gerekir. Borsa piyasası hakkında olumsuz yapılan birçok söylenti bulunmaktadır. Özellikle borsa ile hiçbir alakası olmamış, yeterli derecede bilgi sahibi bulunmayan ve bunların üzerine de yüksek kazançlar elde etmek amacıyla borsa oynayan ve parasını kaybeden kişiler bu piyasayı dışarı karşı oldukça yanlış bir şekilde tanıtmaktadır. İşte burada ortaya çıkan önemli faktörü tekrar belirtmek gerekirse borsayı öncelikle tanımak ve iyi derece de takip etmek gerekir. Borsa ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda borsa hakkında bilgisi olmayan, aşırı kazanç hırsına kapılmış bulunan birçok kişinin parasını kaybettiği tespit edilmiştir.

Şu hususu da belirtmek gerekir ki kişinin borsa bilgisi olur, kendisine belirlemiş olduğu hedefler doğrultusunda istikralı bir şekilde ilerler ve kendi stratejisi ile işlem gerçekleştirdiğinde para kazanılabildiği görülmüştür. Borsadan belli bir düzeyde gelir elde edilebilmesi öncelikle bilgi ve deneyim gerektirir. Borsax ne demektir? işin biraz daha ayrıntısına bakacak olursak birikimlerin borsada kazançlı bir şekilde değerlendirilebilmesi için alınıp satılacak yatırım araçlarının tanınması, işin mantığının kavranabilmesi, yapılacak işlemlerdeki risklerin bilinmesi ve iyi bir strateji geliştirilmelidir. Günümüzde demo denilen hesaplarla deneyim sağlamak mümkün kılınmıştır. Bu da size borsa piyasasını öğrenene kadar iyi bir tecrübe ve zaman kazandıracaktır.

Borsayı merak ediyorsanız ve bu konuda eğitim almayı düşünürseniz aşağıdaki yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Borsa eğitimi üzerine daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.

Borsax Ne Demektir?
Yazıyı Puanla

Bir önceki yazımız olan Borsa Nasıl Etkilenir? başlıklı makalemizde borsa, borsa nasıl etkilenir ve etkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar hakkında

Abdulkadir Turan

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz