Bu yazıda Xiaomi redmi Note 7 ve Casper VIA P3 modellerini karşılaştıracağız. Her ne kadar Redmi Note 8 çıkmış olsa da Note 7 hala tercih edilen bir model ve bu nedenle aynı fiyat aralığında bulunan VIA P3 ile karşılaştırıp bu ikisi arasında kalan kullanıcıları bilgilendirmek istedim.

Cihazlara dair önemli özelliklerin bulunduğu tabloyu inceleyip fikir sahibi olabilirsiniz. Ana özellikleri karşılaştırıp yorumlayarak cihazlar arasındaki farklara yazımın devamında değineceğim.

Performans ve İşlemci

Cihazların performans puanlarına baktığımızda birbirine yakın puan aldığını görüyoruz. Performans anlamında her iki cihazında kullanıcıyı memnun edeceğini çok rahat söyleyebiliriz. Küçük bir ihtimalde olsa Redmi Note 7’nin yüksek çözünürlükte ki ekranı performans kaybı yaşatabilir.

Snapdragon 660 daha yüksek puan aldığından dolayı her iki cihazında denk performans sunacağını düşünüyorum. Casper’ın 3 GB belleği bulunurken Xiaomi’nin 3 GB ve 4 GB ram seçenekleri bulunuyor. Fiyat anlamında aynı düzeyde olduğu için 4 GB versiyonun ile karşılaştırmak daha mantıklı geldiği için bu yazıda onu kullandım.

Ekran ve Tasarım

Cihazların tasarım anlamında çok iyi göründüğünü düşünüyorum. Casper VIA P3 biraz daha küçük olsa da her iki cihaz ele güzel bir şekilde oturuyor. Ön panele baktığımızda Casper’ın geniş çentiği göze çarpıyor. Redmi Note 7’nin damla çentiği cihazın ekran gövde oranını daha yükse yapıyor. Casper’da ekran gövde oranı %78,79 iken Xiaomi’de %80,94 olarak hesaplanmış.

Redmi Note 7’nin 6.3 inç 1080×2340 (FHD+) çözünürlükteki ekranı 409 PPı piksel yoğunluğuna sahip. VIA P3 ise 5.86 inç 720×1520 (HD+) çözünürlükteki ekranı 288 PPI piksel yoğunluğuna sahip olup Redmi Note 7’nin çok gerisinde kalıyor. Bu ekran cihaza pil ve performans konusunda avantaj sağlasada görüntü kalitesi anlamında pek iyi olduğunu söyleyemeyiz.

Kamera ve Video Kalitesi

Cihazın kamera özellikleri tabloda detaylı olarak yazılmış. Özelliklerden Xiaomi’nin kamera olarak daha önde olduğu görülebiliyor. Casper’ın 13 MP ana kamerası karşısında Xiaomi’nin 48 MP ana kamerası birçok anlamda daha iyi diyebilirim.

Kamera Çözünürlüğü48 MP13 MP
Diyafram AçıklığıF1.8F2.0
Video Kayıt Çözünürlüğü 1080p (Full HD)1080p (Full HD)
Video FPS Değeri60 fps30 fps
İkinci Arka Kamera Çözünürlüğü5 MP5 MP
Ön Kamera Çözünürlüğü13 MP5 MP
Ön Kamera Video Çözünürlüğü1080p720p
Ön Kamera FPS Değeri30 fps30 fps
Ön Kamera Diyafram AçıklığıF2.0F2.2

Fiyat ve Genel Yorum

Cihazların özellikleri hakkında yorumlarımı yazdıktan sonra fiyat hakkında birkaç şey yazmak istedim. Her iki cihaz birbirine yakın fiyatlara sahip. Bunları almak isteyen kullanıcıların dikkat etmesi gereken iki önemli nokta var. birinci nokta cihazların elbette özellikleri olacaktır. Diğer bir nokta ise servis ağı ve satış sonrası hizmet olacaktır. Xiaomi ülkemizde yeni olduğu için servis ağı anlamında pek iyi olduğunu söyleyemeyiz. Casper ise servis ağı anlamında -uzun yıllardır ülkemizde olduğu için- elbette çok daha iyi olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

Değerli ziyaretçi Casper VIA P3 Detaylı İnceleme başlıklı yazımda ilginizi çekebilir. Değerli fikirleriniz için yorum yapmanızı bekliyorum.

Yazar Hakkında

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz