Finans

E-Ticarette Hangi Siteler Daha Güvenilirdir?

Hangi sitelerin güvenilir olduğunu merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. İnternette kötü niyetli sitelerin varlığı pek çok kesimlerce bilinmekte. Güvenilir olmayan sitelerin varlığı aslında Dijitalleşen dünyada kişisel bilgilerimizin güvenliğinin tehlikede oluşunun yanı sıra kişisel güvenliğimizin de tehdit altında olmasına sebep olan bir olgu halini almıştır.

İnternet ortamı her ne kadar sakin ve durgun bir deniz misali olsada, aslında gerçek anlamda vahşi bir doğaya sahip bir ortamdır. Güvenilir olmayan bir siteden yapılan alışveriş nedeni ile Pishing denilen kredi kartımızın bilgilerinin çalınması ve içinin boşaltılması ile sonuçlanan durumlar yaşamamız işten bile değildir.

İşte bu olguları göz önüne aldığımızda İnternette hangi sitelerin güvenilir olduğunu nereden anlarız biçiminde bir bilgilenmeye ihtiyaç duyarız. Örneğin bir alış veriş sitesinden çocuk kıyafeti alasımız var, ama kredi kartımızın güvenliği kafa tırmalıyor. Bu siteden yapılacak alış verişin ne şekilde güvenilir olduğunu nereden fark edeceğiz?

Bunun için önce siteden alış verişimizi yapıp ödeme aşamasına gelmemiz gerekmektedir. Ödeme aşamasında sitenin 128 bit SSL şifrelemesi ile korunduğunun bilgisini görmelisiniz, ayrıca kredi kartı kullanımında üç boyutlu şifre kullanımı telefon mesajı ile birlikte aktif ve kullanılır olması gerekmektedir. Tüm bunlar ödeme esnasında karşınıza geldiyse, alış veriş yapmak için girmiş bulunduğumuz site kesinlikle ciddi ve sağlam bir sitedir. Gönül rahatlığı ile alış verişinizi yapmanın keyfine varabilirsiniz.

Her şey alış verişle bitiyor mu yani? Kesinlikle hayır! İnternet ortamında gezinirken Tarayıcınızın uyarılarında geçen sertifikası tanımlanmayan siteler vardır, o sitelerin ne amaçla net ortamında bulunduğu tam ve gerçekçi olarak bilinmemektedir, amaçlarının siteye girenlere trojen bulaştırmak olma olasılıkları vardır. Şayet internet ve yazılıma yetkin birisi değilseniz, kesinlikle tarayıcınızın bu yönde işaret verdiği sitelere giriş yapmamaya dikkat edin. Çünkü girerseniz ve sisteminiz iyi korunmuyorsa, yine de kişisel bilgilerinizi, banka bilgilerinizi kaptırabilmeniz tehlikesi ciddi düzeyde vardır.

Pornografik, sitelerden sanırım bahsetmek bile yersizdir, o sitelerden çeşitli virüslerin, bilgisayarlara bulaştırılarak kişisel bilgi hırsızlığının yapılabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu yönde düşünürsek tehlike kişisel bilgilerin çalınmasıyla da kalmıyor, Çocuk psikolojisinde önemli tahribata yol açacak Bilgiler barındıran bu sitelere karşı yasal Ebeveyn filtresi kullanılması aileleri olabilecek olumsuzluklardan koruyacaktır.

E-Ticarette Hangi Siteler Daha Güvenilirdir?
Yazıyı Puanla

Bir önceki yazımız olan Borsa Eğitimi Nereden Alınır? başlıklı makalemizde borsa eğitimi, borsa eğitimi nereden alınır ve finans hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar hakkında

Abdulkadir Turan

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz