Finans

KOSGEB Nedir?

Bu yazımıda KOSGEB ve kredisi hakkında genel bir bilgilendirme yaptık. KOS-GEB İş hayatına atılmak isteyen, ticaret yapmak isteyen ve kendisine yeni gelir kapısı açmak isteyenelerine destek olmak amacıyla kurulmuş bir oluşumdur. Gerekli şartları yerine getirdiğiniz taktirde devletin desteğini arkanıza alabilir ve belli bir miktarda maddi destek alabilirsiniz. Bu desteği almak için öncelikle ticaret yapacağınız sektörle ilgili kurslara katılıp gerekli sertifikaları almanız gerekiyor. Destek almak için illa yeni bir iş yapmanıza gerek yok, mevcut işinizi de genişletmek isterseniz yine başvuru yapabilirsiniz.

KOS-GEB’ in açılımı T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı‘ dır. Bu kuruluş 1990 yılında kurulmuştur. Bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığına sahip bir kuruluştur. Asıl kuruluş amacı küçük ölçekli işletmeleri ülkemizde sayısını arttırmaktır. Sanayi sektöründe yer almak, kendi işini kurmak, ticaret yapmak isteyenlere destek vermek amacıyla kurulmuştur. Bu amaçla çeşitli destekler verilmektedir. Kısaca KOSGEB girişimcilere kredi sağlayan bir kuruluş diyebiliriz.

KOS-GEB Kredisi Nedir?

KOSGEB girişimci kredisi, kendi işini kurmak isteyenlere KOSGEB tarafından verilen bir kredidir. Bu kuruluş girişimci ruhunuzu ortaya çıkarmak, hedeflerinize ulaşmanızı sağlamak için kredi veren devlet destekli bir kuruluştur. Hayalinizdeki işi kurmak için size destek vermek amacıyla devlet tarafından kurulmuştur. Bu krediyi alabilmek için öncelikle belirli sertifikaları ve eğitimi almak gerekiyor. Bu eğitimleri ve sertifikaları aldıktan sonra krediyi alabilmek için bir şirket kurmanız gerekmektedir. Verilen destek oranı kadınlar için %70 erkekler için %60′ dır.

KOSGEB girişimcilere destek verirken vermiş olduğu krediyi belgeler üstünden hesaplamaktadır. Sertifikayı ve eğitimleri aldıktan sonra şirketinizi kurmak için cebinizden harcama yaptıktan sonra bu harcamaları sunduğunuzda size harcamalarınız kadar krediyi veriyor. Bu kredilerde bay/bayan ayrımı bulunmamakla beraber isteyen herkes faydalanabilmektedir.

KOSGEB Başvuru Aşamaları

Başvuru aşamaları aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır.

  • Kurum veri tabanına kayıt olunması.
  • KOBİ beyannamesinin verilmesi.
  • Beyanname kontrolünün yapılması
  • Desteklere başvuru sağlanması,

şeklinde başlıklar ile ifade edilmektedir. Bu aşamaları gerçekleştirmek için ilk olarak başvuruyu yapmak isterseniz aşağıdaki başvuru formunu indirip başlayabilirsiniz.

KOSGEB Başvuru Formu

KOSGEB Nedir?
Yazıyı Puanla

Bir önceki yazımız olan KOS-GEB Başvuru Formu başlıklı makalemizde kosgeb başvuru formu ve kosgeb başvuru formu pdf hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar hakkında

Abdulkadir Turan

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz