Diyecekler ki arkamdan
Ben öldükten sonra
O, yalnız şiir yazardı
Ve yağmurlu gecelerde
Elleri cebinde gezerdi
Yazık diyecek
Hatıra defterimi okuyan
Ne talihsiz adammış
İmanı gevremiş parasızlıktan

Muzaffer Tayyip Uslu

Yılmaz Erdoğan’ nın Kelebeklerin Rüyası adlı filmle bizleri tanıştırdığı iki Zonguldaklı şairin şiirlerinde buram buram sessizlik vardır. Muzaffer Tayyip Uslu‘ nun Şimdilik adlı kitabında yer alan şiirlerin çoğu sessiz bir ortamda sakince okunursa ne kadar anlamlı geldiğini göreceksiniz. Birde sizin içiniz de bir yalnızlık varsa şiir kitabını arada bir sürekli açıp birkaç şiirini okuduktan sonra sessizce düşüncelere dalarsınız. Sonra, ben dersiniz, ne yapıyorum amaçsızca kendimi düzeltmem gerektiğini söylersiniz ama sonra bir bakmışsınız zaman ilerlemiş ve siz halen olduğunuz ruh halinden bir adım öteye gidememişsiniz. Van Gogh diyor ki: ‘Hüzün sonsuza dek sürecek‘ evet işte durum böyle olunca bazen işler planlar doğrultusunda gitmiyor. Çünkü kendi iç dünyamızda hüzün biz olmuşuzdur.

Değerli ziyaretçi Piraye'den Nazım'a başlıklı yazımda ilginizi çekebilir. Değerli fikirleriniz için yorum yapmanızı bekliyorum.

Yazar Hakkında

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz