RStudio, R öğrenmeye başlamak için harika bir araç olsa da sadece R konsolu için bir arayüzdür. R programlarını bir sunucuda çalıştırıyorsanız grafiksel bir arabirime her zaman erişemeyeceğiniz için R programlarını doğrudan komut istemi veya terminal aracılığıyla çalıştırmaya aşina olmanız önemlidir.

R doğru yüklenmişse terminalde ‘R’ yazıp Return / Enter tuşuna basarak R konsolunu açabilirsiniz. R’yi başlattığınızda göreceğiniz ilk şey varsayılan “>” istemine sahip R konsoludur. Komutları doğrudan komut isteminde yazmaya başlayabilir ve yürütmek için enter tuşuna basabiliriz.

Örneğin, R komut istemine aşağıdaki komutları yazmayı deneyin

> n <- c(2, 3, 5, 10, 14)

> mean(n)

[1] 6.8

Gördüğünüz gibi her komut enter tuşuna bastığınız anda yürütülür ve herhangi bir çıktı (yukarıdaki örnekte ortalama) varsa görüntülenir.

Enter tuşuna bastığınızda komut eksikse, komut istemi “+” olarak değişir ve komut sözdizimsel olarak tamamlanana kadar giriş almaya devam eder.

Alternatif olarak harici bir dosyada depolanan R komutlarını fonksiyon kaynağını () aşağıdaki gibi kullanarak yürütebiliriz.

> source("example.R ")

To exit the command prompt we can call the q() function (as in quit).

> q()

R komut dosyalarını çalıştırmanın farklı yolları vardır. Bazen bir toplu iş veya kabuk komut dosyasının içinde bir R programı çalıştırmanız gerekebilir. Bunlardan 2 yöntemi sizlerle paylaşıyorum.

Yöntem 1: R CMD BATCH komutunu kullanma

R komut dosyanızı .R uzantılı bir metin dosyasına kaydedin ve aşağıdaki komutu yazın.

R CMD BATCH /home/demo/learnR/Rprogramming.R

Bu komutun çıktısı Rprogramming.Rout adlı bir dosyada saklanır.

Yöntem 2: Rscript kullanma

Aşağıdaki komutu kullanın

Rscript /home/demo/learnR/Rprogramming.R

R programınızı yürütülebilir bir dosyaya dönüştürmek istiyorsanız Rscript R komut dosyanızın başına aşağıdaki satırı ekleyerek dosyanın çalışmasını istediğinizi belirtebilirsiniz.

#!/usr/bin/env Rscript
For example, If your R program looks like
#!/usr/bin/env Rscript
n <- c(2, 3, 5, 10, 14)
mean(n)

R ile ilgili daha fazla yazı için sitenin R kategorisine göz atabilirsiniz.

Değerli ziyaretçi İlk R Programınız başlıklı yazımda ilginizi çekebilir. Değerli fikirleriniz için yorum yapmanızı bekliyorum.

Yazar Hakkında

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz