Kategoriler: Teknoloji

Samsung Galaxy A5 (2017) ve Asus Zenfone 3 Karşılaştırma

Merhaba arkadaşlar bu yazımda Samsung Galaxy A5 (SM-A520F) modelinin 2017 versiyonu ve Asus Zenfone 3 (ZE552KL) modelini karşılaştıracağım. Tasarım ve teknik özellikler olarak birbirine çok benzeyen her iki model fiyat olarak da aynı seviyelerde olduğu için karşılaştırma yapmak için son derece yakın modellerdir. Her iki model arasında kalan kullanıcılara rehber niteliğinde olan bu yazıya ilk olarak donanımsal özellikleri karşılaştırarak başlayalım.

Marka Asus Samsung
Model Zenfone 3 (ZE552KL) Galaxy A5 (SM-A520F)
Ekran Tipi Super IPS+ Super EMOLED
Ekran Boyutu 5.5 inç 5.2 inç
Çözünürlük 1080 x 1920 piksel (~401 ppi) 1920 x 1080 piksel (~423ppi)
İşlemci Snapdragon 625 – 8 Çekirdek 2.0 GHz Samsung Exynos 7 Octa 7880 – 8 Çekirdek 1.9 GHz
Ram 3 GB / 4 GB 3 GB
Depolama 32 GB / 64 GB 32 GB
Arka Kamera 16 Megapiksel OIS (4 Eksenli) – 4K Video 16 Megapiksel – FHD Video
Ön Kamera 8 Megapiksel 16 Megapiksel
Batarya 3000 mAh 3000 mAh
USB USB Type-C USB Type-C
Ağırlık 155 Gram 159 Gram
Boyutlar 152.6 x 77.4 x 7.7 mm. 146.1 x 71.4 x 7.9 mm
Fiyat 1799 TL’ den başlayan fiyatlar 1999 TL’ den başlayan fiyatlar

Her iki modelin teknik özelliklerine bakınca birbirine çok benzediğini fark etmişsinizdir. Tasarım olarakta birbirine çok benzeyen bu modeller arasında kalınca hangisini seçmeniz gerektiğini yazının sonunda karar verebileceksiniz. Cihazları tasarım, performans, kamera, pil ve fiyat olarak inceleyip karşılaştıracağız. Karşılaştırma sonunda hangi cihazı seçmeniz gerektiğini belirlemiş olacaksınız.

Tasarım

Her iki model tasarım olarak birbirine çok benziyor. Arka panellerin cam olması ve metal çerçeveler cihazları çok şık gösteriyor. Her iki model de oval yapısı ile ele iyi oturuyor. Ön taraftan cihazlar hemen hemen aynı görünüyor. Arka taraftan bakıldığında da aynı görünüyor ama Zenfone 3′ te parmak izi okuyucusu kameranın altında bulunurken Galaxy A5′ te ise ön tarafta orta tuşun altında yer alıyor. Galaxy A5′ in diğer bir ilginç yanı ise hoparlörün cihazın sağ tarafında yer almasıdır. Zenfone 3′ te ise hoparlör alt tarafta yer alıyor. Tasarım anlamında her iki cihaz arasında ayrım yapmak biraz zor açıkçası, ben her iki cihazıda tasarım severlere önerebilirim.

Performans

Asus Zenfone 3′ te 2 GHz hızında 8 çekirdekli Snapdragon 625 işlemci bulunuyor ve bu işlemci 3 GB ve 4 GB ram seçenekleriyle desteklenmiş. Samsung Galaxy A5′ te ise 1.9 GHz hızında 8 çekirdekli Samsung Exynos 7 Octa 7880 işlemci bulunuyor. Bu işlemci 3 GB ram ile destekleniyor. Gördüğünüz gibi donanımsal özellik olarak birbirine çok yakın özelliklere sahipler. Bu özellikler ile AnTuTu sonuçlarından 60 ile 65 bin arası skor elde ediyorlar. Uygulamalar hızlı şekilde açılıyor ve herhangi bir takılma yaşanmıyor. Asus Zenfone 3′ un arayüzünden olsa gerek tepki süresi biraz daha az diyebiliriz. Kullanırken biraz daha hızlı çalıştığını hissediyorsunuz. Oyunlarda grafiksel olarak Samsung’ un EMOLED ekranı biraz daha canlı görünüyor.

Kamera

Cihazların kameralarına baktığımız zaman aynı çözünürlüğe sahip olduğunu görüyoruz. Buradaki fark ise Zenfone 3′ te ön kamera da 8 MP çözünürlüğe sahip kamera varken Galaxy A5′ te ise ön kamera da 16 MP bulunuyor. Özçekim severler için Galaxy A5 modeli bu konuda biraz daha cazip duruyor.

Pil ve Fiyat

Her iki modelin pil kapasitesi aynı ve kullanım süreleri 1 günü rahat çıkarıyor. Bu cihazlar ile pil sorunu yaşamazsınız. Eğer sürekli yüksek grafik gerektiren oyunlar oynuyorsanız en iyi 5.000 mAh kapasiteli bir telefon almanızı öneririm. Pil gücünün gün sonunu görmeyi sağlamasında cihazların yazılımlarının etkisi elbette büyük. ZENUI arayüzü bu bağlamda pil gücü olarak biraz daha uzun gidiyor. Cihazların pil konusunda ki performanslarını aşağıdaki tablodan net olarak görülmektedir.

Asus Zenfone 3

Samsung Galaxy A5 (2017)

Batarya Kapasitesi

3000 mAh

3000 mAh

Konuşma Süresi (3G)

32.8 Saat

16 Saat

İnternet Kullanımı (4G)

17.8 Saat

16 Saat

İnternet Kullanımı (3G)

13.2 Saat

13 Saat

Tablodan görülebileceği üzere Zenfone 3 pil olarak biraz daha iyi duruyor. Fiyat olarak cihazların her ikisinin 3 GB versiyonu üzerinden karşılaştırırsak Samsung Galaxy A5 modeli 1999 TL’ den başlayan fiyatlarla satılırken Asus Zenfone 3′ ün 3 GB ram versiyonu 1799 TL’ den satılmaktadır. Fiyatların böyle olmasında doların etkisi büyük elbette, umarım ilerleyen günlerde dolarda düşüş olur ve daha uygun fiyata satın alabiliriz. Her iki model hakkında söyleyeceklerim bu kadardır, son karar yine size kalıyor tabiki, başka bir yazıda görüşmek üzere.

Değerli ziyaretçi HTC 10 ve Asus Zenfone 3 Karşılaştırma başlıklı yazımda ilginizi çekebilir. Değerli fikirleriniz için yorum yapmanızı bekliyorum.

Leave a Comment
Paylaş
Yayınlayan:
Abdulkadir Turan

Recent Posts

Julia Tam Sayılar ve Kesirli Sayılır (Floating-Point Numbers)

Julia programlama dilinde tamsayılar (Integer) ve kesirli değerleri (Floating-Point Numbers), aritmetik ve hesaplamanın temel yapı…

4 ay önce

Julia Değişkenler

Bu yazıda Julia programlama dilinde değişkenleri tanımlamayı anlattım. Julia'da değişkenler diğer dillerdeki yapılara çok benziyor.…

6 ay önce

R Shiny Nedir?

Shiny, R'da etkileşimli web uygulamaları yapmanızı sağlayan bir R Studio projesidir. Shiny projesi ile R'da…

7 ay önce

Firma Ortağım ile Firmalarınızı Google’da Üst Sıralara Çıkarın

Firma Ortağım projesi Türkiye’de faaliyet gösteren büyük ve küçük tüm işletmeleri hedef alan yerli bir girişimdir.…

12 ay önce

Veridyen NS (Name Server) Adresleri

Merhabalar Türkiye'de kaliteli hizmet veren nadir firmalardan biri olan Veridyen ile çalışırken NS (Nameserver) adreslerini…

1 sene önce

Matematiksel İstatistik Ders Notları

Karadeniz Teknik Üniversitesi İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünde ikinci sınıfta aldığımız Matematiksel İstatistik dersine ait ders…

1 sene önce