X
    Kategoriler: Teknoloji

“Seçilen Disk GPT Bölümü Stilinde” Hatası Çözümü

Bugün bir arkadaşım Toshiba marka bir bilgisayar yanıma getirdi ve format atmamı istedi. Tabi bende iş-uğraş olur diye aldım bilgisayarı format atma işlemine geçtim. Windows 10 iso dosyasını USB belleğe boot ettim ve bilgisayara taktım. Bilgisayar işletim sistemini gördü ve kurulum işlemi başladı. Kurulum işlemi başlayınca Windows 10 ‘ da disk biçimlendirme ve silme aşamasına geldi. Bu aşamada eskiden Windows’ un kurulu olduğu disk bölümünü sildim ve tekrar oluşturdum. Diski oluştururken “Seçilen disk GBT bölümü stilinde” hatası verdi. Bir türlü biçimlendirme işlemini yapamadım. Baktım olmuyor bende internette araştırmaya başladım.

İnternette araştırma yaparken GParted denen bir programı USB belleğe boot edip diskleri biçimlendirme olayı anlatılmıştı. Bende hemen indirip boot ettim ve diskleri bu program ile silip yeniden oluşturdum. Format atma işleminde yine disk biçimlendirme aşamasına geline yine disk biçimlenmedi. Araştırmaya devam ettim. Bir blogta basit bir yöntem anlatılmıştı. Bu yöntemi hemen uygulamaya başladım. Sonuç olarak bu yöntem işe yaradı ve şu an notebook format işlemi nerdeyse bitti ve sürücüleri kurma işlemine geçicem. Şimdi sizin merak ettiğiniz bu çözümü sizlerle paylaşmak istedim. Aşağıdaki işlemlerde bunun çözümünü bulabilirsiniz. Bu işlemin diskteki tüm verileri sildiğini şimdiden belirteyim.

ÇÖZÜM

  1. Windows’ u normal olarak boot edin. İlk sayfada Şimdi Yükle butonunun altında yer alan Bilgisayarınızı Onarın kısmına tıklayın.
  2. Bu kısımda CMD ekranı açılacaktır. Bu ekranda aşağıdaki kodları sırasıyla uygulayın.
  3. diskpart yazın enter tuşuna basın.
  4. list disk yazıp enter tuşuna basın. Karşınıza disk listesi çıkacaktır.
  5. select disk 0 yazıp enter tuşuna basın. Burada sizin disk hangisi ise 0 yerine onun numarasını yazın.
  6. clean yazıp enter tuşuna basıp diski temizleyin.
  7. convert MBR yazıp enter tuşuna basın. Bu sayede disk MBR formatına dönüşecektir. (Dilerseniz daha sonra GPT’ te dönüştürmek için convert GPT yazabilirsiniz.)
  8. Son olarak exit yazıp işlemden çıkın ve format işlemine geçiş yapın. Format işleminde artık disk bölümleme ve biçimlendirme işlemi yapabilirsiniz.

Değerli ziyaretçi Asus Zenfone Modellerine Android 6 Marshmallow Güncellemesi Geldi başlıklı yazımda ilginizi çekebilir. Değerli fikirleriniz için yorum yapmanızı bekliyorum.

İlgili Yazılar
Leave a Comment