Spider Nedir?

Spider, arama motoru botları için kullanılan başka bir isimdir. Arama motorları olarak site içinde dolaşarak elde ettiği sonuçları arama sonuçlarına yansıtır. Botların siteyi ziyaret etme sıklığı birçok değişkene bağlıdır. Bunlardan en önemli olanı ise sitenin güncelleme sıklığıdır. Siteye sürekli içerik girilirse aynı şekilde arama motoru botları da bu sıklıkta siteyi ziyaret eder. Sitede arama motoru botlarını yanıltıcı davranışların cezaları genelde çok ağır olur. Site filtre sistemine takılabilir. Filtre sistemine takılan siteler ya arama sonuçlarında en son sıralara atılır ya da arama sonuçlarından tamamen çıkarılır.

Bir önceki yazımız olan Spam Nedir? başlıklı makalemizde spam açılımı nedir, spam nedir ve webmaster hakkında bilgiler verilmektedir.

Abdulkadir Turan

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünde okuyorum. Amacım teknoloji dünyasına ufakta olsa bir katkı sağlamak. Bloğumda her konudan yazı bulabilirsiniz. Aklıma takılan merak ettiğim ne varsa sizinle paylaşmaya çalışıyorum.

Yorum Yap