WordPress sitemde yorum kısmında site adı yazılan kısma, bazı kullanıcılar doldurmanın zorunlu olduğunu düşünerek hatalı adresler yazabiliyor. Bu durumda sitede hatalı link çıkışı izlenimi oluşabiliyor. Eğer sizde sitenizde yorumlar kısmından internet sitesi kısmını kaldırmak isterseniz aşağıda anlattığım işlemleri yaparak birkaç dakikada bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak WordPress admin panelinden “functions.php” dosyasını açın. Açmak için WordPress admin panelinden Görünüm > Düzenleyici > Function.php ‘ yi açın. (Düzenleyiciyi açtığınızda sağ tarafta yer alıyor.)

Belirttiğim dosyayı açtığınızda functions.php kod satırlarında en alta gelip ?> yazan kısmın bir üstüne aşağıdaki kodu yazınız.

function remove_comment_fields($fields) {
    unset($fields['url']);
    return $fields;
}
add_filter('comment_form_default_fields','remove_comment_fields');

Bu işlemi yaptıktan sonra yorum yaparken kullanıcılar internet sitesi veya web sitesi kısmını göremeyecektir. Takıldığınız bir kısım olursa yorum bırakabilirsiniz. İşlem sonrası yorum kısmı aşağıdaki gibi görünecektir. (Tasarımsal farklılık olabilir.)

Bir önceki yazımız olan Değerli Sitelerden Backlink Alma Günlüğü 3 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar Hakkında

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz

Yorum