Yazılımcılar diğer adıyla kodlamacılar için hazırladığım bu listede gözü yormayan 10 yazı fontunu sizlerle paylaştım. Aşağıda, en çok kullanılan 10 yazı tipi bulunmaktadır. Bu yazı tiplerinin çoğunun modern işletim sistemleri ile beraber verilmesine karşın, çoğu web üzerinden indirilebilir. Birkaç tanesi özellikle de Consolas yazı tipi ticari yazılımların bir parçası olarak sunuluyor.

Eskiden yazı tiplerini seçerken pürüzlü kenarlar arasında karar vermemiz gerekiyordu. Ancak günümüzde modern işletim sistemleri, monospace yazı tiplerini her ölçekteki haliyle mükemmel hale getirerek Anti-Aliasing (Örtüşmeyen kenar dokularını iyileştirmek için kullanılan bir teknoloji.) işlemini gerçekleştiriyorlar. Artık 1990′ da değiliz ve yorgun gözlerinize bir mola verip yeni yazı tiplerini denemenizi öneriyorum.

1. COURIER

Format: TTF

Tasarımcı: Howard “Bud” Kettler, Adrian Frutiger


2. ANDALE MONO

Format: TTF

Tasarımcı: Steve Matteson


3. MONACO

Format: TTF

Tasarımcı: Susan Kare


4. PROFONT

Format: TTF

Tasarımcı: Andrew Welch, Carl Osterwald, Steve Gilardi


5. MONOFUR

Format: TTF

Tasarımcı: Tobias Benjamin Köhler


6. PROGGY

Format: TTF

Tasarımcı: Tristan Grimmer


7. DROID SANS MONO

Format: TTF

Tasarımcı: Steve Matteson


8. DEJA VU SANS MONO

Format: TTF

Tasarımcı: Bitstream Vera


9. CONSOLAS

Format: TTF

Tasarımcı: Luc(as) de Groot


10. INCONSOLATA

Format: TTF

Tasarımcı: Raph Levien

Değerli ziyaretçi Tasarımcılar İçin 10 Yazı Fontu başlıklı yazımda ilginizi çekebilir. Değerli fikirleriniz için yorum yapmanızı bekliyorum.

Yazar Hakkında

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz