Finans

Borsa Nasıl Etkilenir?

Bu yazıda borsa nasıl etkilenir onu anlatacağız. Borsa kelimesi, sözlük anlamıyla tüccarların değerli kâğıt, tahvil gibi şeylerle alım-satım ve değişim amacıyla iş yaptıkları yere denir. Belirli kurallara göre, talep edilen mallar için organize edilmiş bir piyasadır. Her borsanın kendine özgü kuralları vardır. Bu kuralları ve standartları düzenleyen ve denetleyen kurumlar olur.

Borsada alıcı ve satıcılar genellikle komisyoncuların aracılık yapmasıyla alışveriş yaparlar. Bu alışverişte arzı ile alıcının talebi fiyatı belirler. Anlık olarak sürekli değişen arz-taleplere göre fiyatlarda değişiklikler meydana gelir.

Borsayı Neler Etkiler?

Ekonomide finansal ve siyasal, süreklilik ve istikrar varsa ilerleme olmaktadır. İç politikada oluşacak dengesizlikler piyasalarını seyrini değiştirebilir. İç politikada oluşacak olumlu veya olumsuz olaylar derecelendirme kuruluşlarınca yorumlanır. Bu yorumlar neticesinde derecelendirme kuruluşları ülkelere notlar verir. Tüm bunlar borsa nasıl etkilenir sorusuna verilecek cevap niteliğindedir.

Bir yatırım aracının fiyatındaki değişikliklerin en önemli sebebi arz ve talep değişiklikleridir. Ülke ekonomisinin büyümesiyle birlikte şirketler de büyüyerek karlılıklarını arttırırlar. Böylelikle borsa olumlu artışlar yaşanacaktır. Ekonomik büyümenin arttığı dönemlerde özellikle hisse senetlerinde değer artışı gözlemlenir.

Hisse senetlerinin fiyatı üzerinde şirketin performansı büyük ölçüde etkili olmaktadır. Şirketin büyümesi, karlılık oranını arttırması, yaptığı ortaklıklar gibi faktörler fiyatların olumlu veya olumsuz etkilenmesine sebep olabilir.

Bir yatırım aracının başka yatırım aracına göre daha fazla tercih edildiği dönemlerde, daha az yatırım yapılan yatırım aracının değerleri düşecektir. Örneğin; dövizlerin daha cazip geldiği dönemlerde hisse senetlerinin değeri düşecektir.

Günümüzde işlemler internet üzerinden kolay, pratik ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Fakat eskiden borsa seans salonlarına gitmek ve gerekli işlemler için telefon, faks gibi iletişim araçlarıyla borsalara emirler veriliyordu. Örneğin; aşırı kar yağışı sonucu seans salonlarına ulaşılamaması veya emirlerin geç verilmesi sebebiyle borsa etkilenebiliyordu.

Borsada Değişikliklerden Olumsuz Etkilenmemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Borsa hareketleri incelendiğinde, yapılan siyasi açıklamalar, ekonomik gelişmeler ve bu sebeplerden kaynaklı yatırımcıların verdikleri tepkiler sayesinde borsada değişiklikler meydana gelir. Ülkeler arası anlaşmazlıklar, savaşlar, afet gibi durumlar borsa araçlarını olumsuz etkiler. Borsada yatırım işlemlerini karlı bir şekilde yapabilmek için gündemi yakından takip etmek ve doğru bir analiz yapmak gerekir.

Borsa Nasıl Etkilenir?
Yazıyı Puanla

Bir önceki yazımız olan E-Ticarette Hangi Siteler Daha Güvenilirdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar hakkında

Abdulkadir Turan

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz