Arama motorlarına site hakkında bilgi veren etiketlerdir. Bir web sitesi hakkında açıklama, site anahtar kelimeleri, yazılım ve yazarları gibi çeşitli bilgileri arama motorlarına sunan bir yapıdır. Bu sayede arama motorları siteyi arama sonuçlarında daha düzgün şekilde çıkarmaktadır. Hatalı kullanımında sitenin ban yemesine neden olmaktadır. Sitelerin en çok ban yemesine neden olan bir yapıdır. O yüzden doğru kullanımı özellikle tavsiye edilmektedir. Meta etiketlerinin en çok bilinenleri Keywords Meta Tag ve Description Meta Tag’ dır. Bunlardan Keywords Meta Tag sayfaların ve sitelerin hedef anahtar kelimeleridir. Arama motorları bu anahtar kelimeleri dikkate alarak ilgili içeriği arama sonuçlarına yansıtmaktadır. Meta Tag seçerken ilgili içerikle veya siteyle alakalı olmasına dikkat ediniz. Arama motorları buna dikkat ederek sonuçlara çıkarmaktadır. Kötüye kullanımı yüzünden arama motorları artık buna fazla dikkat etmemektedir.

Bir diğer etiket yapısı Description Meta Tag ise sitelerin, yazıların ve diğer içerik türlerinin neler içerdiği hakkında bilgi veren kısımlardır. Diğer deyişle içerik hakkında özet geçen yapıdır. Arama sonuçlarında doğrudan göründüğü için ziyaretçilerin siteyi ziyaret etmesinde çok büyük rol oynuyor. Doğru Description Meta etiketleri kullanarak ziyaretçileri sitenize çekebilirsiniz. SEO açısından çok büyük önemi olduğu için her içerik le ilgili farklı Description Meta etiketleri girilmesi gerekir.  Bu kısım için önerilen uzunluk 260 karakterdir ve bu sayıyı geçmemesi önerilir.

Değerli ziyaretçi Broken (Kırık) Link Nedir? başlıklı yazımda ilginizi çekebilir. Değerli fikirleriniz için yorum yapmanızı bekliyorum.

Yazar Hakkında

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz

1 Yorum

  • Gerçekten bu işler çok zor ve emek isteyen zorlu bir süreç olduğu aşikar. Yazılarınızı çok beğeniyorum. Kendinize has bir tarzınız var.