Domain, bir web sitesine girmek için adres satırına girilen isimdir. Bir site ismi, domain ismi ve domain uzantısı olarak ikiye ayrılır. Örneğin Kadirblog.com domaininde “Kadirblog” domain ismi iken “.com” ise domain uzantısıdır. Domain uzantılarının binlerce farklı şekli vardır. Domain isimlerinin aynı olması ve uzantılarının farklı olması farklı siteler olması için yeterlidir. Yani bir site “.com” ile bitiyorsa başka bir site aynı isimde “.net” ile bitebilir. İstenirse bir domain başka bir domain adresine yönlendirilebilir. Günümüzün en popüler domain uzantısı “.com” iken bunu “.net”, “.org” gibi farklı domain uzantıları takip ediyor. Şu anda “.site”, “.online”, “.store” gibi domain uzantıları piyasaya çıktı. Dilerseniz bu domain uzantılarına da sitenizi kurabilirsiniz.

Değerli ziyaretçi Webmaster Nedir? başlıklı yazımda ilginizi çekebilir. Değerli fikirleriniz için yorum yapmanızı bekliyorum.

Yazar Hakkında

Abdulkadir Turan

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri'nde okuyorum. Sanat, Tasarım ve Teknoloji üzerine yazılar yazıyorum.

Bir Cevap Yaz